середа, 22 квітня 2020 р.

9 - А

Тема уроку:"Собаче серце" як метафора соціальних експерементів революцій доби.


·         1.. Зробити міні-конспект до теми «Історичний контекст повісті М. Булгакова “Собаче серце”».
·         Словникова робота: памфлет; метафора; гротеск; еволюція; революція.

Дистанційне начання 9 - А

Тема уроку: Михайло Булгаков "Собаче серце". Сторінки життя і творчості М.О. Булгакова.


Життєвий і творчий шлях М. Булгакова (законспектуйте)
Словникова робота
Памфлет - злободенний гострий, зазвичай невеликий твір викривального політичного характеру.
Сатира - вид комічного (komikos- з грецької, веселий, смішний), естетична категорія, єдиним предметом якої є людина (людиноподібне в тваринах і так далі). Предметом сатири служать вади. Вона відрізняється негативним, викриваючим тоном оцінки. Недосконалість протиставляється ідеалу через антиідеал. Джерело сатири - протиріччя між загальнолюдськими цінностями і дійсністю життя.


Аудіокнига "Собаче серце"  М.О. Булгакова.
https://www.youtube.com/watch?v=nLh0LyrDhws

Домашнє завдання:
Написати твір-мініатюру на тему «Чому експеримент професора Преображенського зазнав невдачі?».

неділя, 12 квітня 2020 р.

8 - В клас

Тема уроку: Утілення прагнення до високої мети в образі чайки Джонатана. Художній конфлікт і можливість його подолання.


1. Аналіз 1 частини (письмово)
1. Де відбуваються події твору? 
2. Чому Джонатан йде проти всієї Зграї, не підкоряється їй? 
3. Чи були вдалими його спроби навчитися літати? 
4. Яке відкриття зробив Джонатан під час нічних польотів? 
5. Роблячи один експеримент за другим, Джонатан не зупиняється на досягнутому і піднімається на висоту 5 тисяч футів. Що стало найбільшою його перемогою на цій висоті? 
6. Чому Джонатан впав? 
7. Чому Зграя не підтримує Джонатана і називає його відступником? 
8. Чи шкодує Джонатан, що він живе на самоті
9.  Куди кличуть Джонатана дві самотні чайки? Як ви зрозуміли їх слова : «Ми прилетіли, щоб забрати тебе у височінь, щоб забрати тебе додому»? 
 2. Аналіз 2 частини
1. Чим небесні чайки відрізнялися від земних? 
2. Чому старійшина Чіанг вважає Джонатана унікальним? 
3. Якщо Джонатан так багато вже вивчив, то він вже не хоче навчатися чогось нового? 
 Перегляньте!
https://www.youtube.com/watch?v=kkHMxXsnE5k
Слухаючи поезію «Крила» Л. Костенко, ви, мабуть, звернули увагу на символічне значення «людських крил».
Цікавим є те, що в образному значенні крило — те, що високо підносить, обгортає. Крила стають ознакою злету, натхненням, свідченням «Божої іскри», що дається лише обраним.
І ліричний герой Л. Костенко, і чайка Джонатан Лівінгстон стали крилатими, тобто, такими, хто усвідомив перевагу духовного над матераільним і став вільним від земних кайданів. Тому ліричному герою Л. Костенко «грунту не треба», а Джонатан зрозумів, що він вільний, бо межі досконалості немає.
Чайка має ім’я. Воно теж не випадкове, бо Джонатан Лівінгстон – ім’я славетного американського льотчика 30-х років XX ст. З 1928 по1933 роки містер Лівінгстон завоював 79 перших міст, 49 других та 15 третіх у 139 гонках по всій країні. Він переміг в 1929 році в гонці через всю країну з Нью Йорка до Лос Анжелесу та отримав $13,910 .

Домашнє завдання: написати міні - твір на тему «Досконалість немає меж».


8 - В



Тема уроку: Річард Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон».  
Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття.

 Існує лише один істинний закон, той,
                                                    Який допомагає стати вільним. Іншого немає.
                                                                                                Річард Девіс Бах

- Якщо я тільки можу повернутися до будь-якої ідеї спиною, залишивши її там, у темряві, за порогом, то я не візьму в руки перо. Але час від часу передня стіна раптово з гуркотом розвалюється, обсипаючи все довкіл водоспадом скляних бризок та цегляною крихтою, і хтось, переступивши оце все сміття, хапає мене за горлянку і ніжно промовляє: «Я не відпущу тебе, доки ти не втілиш мене словами і не запишеш їх на папір». Саме так про своє письменство написав Річард Бах, з творчістю якого ми сьогодні почнемо знайомитись  
«Чайка Джонатан Лівінгстон» (1970 р.) – одна з головних книг XX ст. це стисла і мудра притча про велику мрію, яка живе в душі кожної людини, - мрію про політ, про покликання, мрію про безмежну досконалість.
       Ідея написання книги виникла в автора 1959 року і була реалізована через вісім років. Письменник вважав,що він не автор твору, а лише медіум. Одного разу, прогулюючись туманним берегом каналу Белмонт Шор (штат Каліфорнія), він почув Голос, який вимовив загадкові слова: «Чайка Джонатан Лівінгстон». Підкоряючись Голосу, він сів за письмовий стіл і записав марево, що пройшло перед його очима, як кінострічка. Але на цьому історія майже скінчилась. Скільки письменник не намагався власноруч продовжити повість, йому це не вдавалось, аж поки через 8 років примарилось продовження. Повість не одразу вразила видавців і читачів, спроби видати її окремою книжкою закінчилися невдало. Лише після того, як книгу було ілюстровано чудовими світлинами фотографа-анімаліста Расела Масона, вона стала популярною.
     За жанром – це алегорично-філософська повість про призначення людського життя. Річард Бах задумав написати про птаха, який мріяв пройти крізь стіну обмежень і заборон, виявивши наполегливість у подоланні своїх обмежених можливостей, упевненість у необхідність боротьби за досягнення своєї мети.
       Притча побудована із трьох частин та епіграфа: « Справжньому Джонатану – Чайці, яка живе в кожному з нас». (Ім’я чайки Джонатан Лівінгстон – ім’я славетного американського льотчика 30-х років XX ст.)
Особливості художнього методу Річарда Баха (запис в зошиті)
·        Максимум правди;
·        використання ритму;
·        пауза у визначених місцях тексту;
·        спектр вузької уваги до події;
·        опис техніки і майстерності польоту;
·        використання цитат із попередніх творів;
·        філософічність і афористичність.
   Попри те,що головним героєм повісті є птах, ми усвідомлюємо, що це – втілення людських сподівань і прагнення відірватись від буденності й відкрити для себе Всесвіт.
   Автор стверджував: гарантією на складне і щасливе життя можна дістати, але для цього необхідно:
·        визначитися з тим, що любиш робити понад усе в світі;
·        робити ту справу, яка подобається, незважаючи на будь-які перепони;
·        дарувати іншим те, чого навчився, але тільки тим, хто розуміє цінність такого дару і хоче його мати.
   Отже, написана Річардом Бахом книга – це своєрідний інструктаж про те, як врятувати світ і удосконалювати себе.
 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати Річард Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон».  


Аудіокнига
https://www.youtube.com/watch?v=Lr-R7k5zvxE

субота, 4 квітня 2020 р.

Дистанційне навчання 7 - В


Тема уроку: Айзек Азімов «Фах» роздуми про майбутнє людства.

Діти, ми з вами живемо у двадцять першому столітті, яке перенасичене комп’ютерними технологіями , науково-технічним процесом. Чи не задумувались ви, яким буде наш світ через 50-100 років? Чи зміниться життя людей, їх освіта, духовність, ставлення до оточуючих? Чи, можливо, хтось  інший  вирішуватиме за нас , як нам жити, вчитися, ким бути?
     Цього ніхто, напевно, сказати не може. Проте відомий письменник-фантаст Айзек Азімов спробував заглянути у наше майбутнє. Він прагнув не передбачити його, а попередити людство про те, яким воно може бути. Ось в таку інтелектуальну мандрівку в майбутнє вирушимо на сьогоднішньому уроці й ми.
Життєвий і творчий шлях Айзека Азімова 
Айзек Азімов народився 1920 року в містечку Петровичі під Смоленськом. Його сім’я виїхала до США, коли хлопчикові було три роки. Навчався в Нью-Йоркській школі. У 1929 році до рук йому потрапив один із випусків першого в світі журналу наукової фантастики, який заснував американський письменник Х. Гернсбек. Це й стало причиною захоплення подорожами у часі і просторі на все життя.
Невдовзі А. Азімов сам став писати науково-фантастичні оповідання. Перше з них «Космічна спіраль» не було надруковане, але це не засмутило письменника. Журнал  «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті».
Азімов наполегливо займався наукою. У 1941 році здобув знання магістра хімії, а з 1946 року почав читати лекції в Колумбійському університеті. В цей же час продовжує писати науково-фантастичні твори. В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора. Мав 14 почесних наукових ступенів різних університетів світу. Як зізнавався письменник, він багато чого зміг досягти завдяки працелюбству, наполегливості та любові до свого фаху. До речі, Артур Кларк, відомий англійський фантаст, жартував щодо надзвичайної працездатності Азімова: « У нього 4 електричні машинки, і він може друкувати одразу чотири книги двома руками й двома ногами…»
Але всесвітню славу принесли йому саме науково-фантастичні твори. За своє життя А. Азімов створив їх аж понад 500! Цікаво, що автор оповідань про космічні подорожі сам боявся літати, тому численні міжнародні премії йому вручали прямо в квартирі. Він був домосідом, проте здійснив безліч уявних мандрівок у часі і просторі, вирвавшись за межі галактики, побував у таких віддалених світах, про які мільйони людей не сміють і думати. Найвідоміші його твори – цикл оповідань «Я, робот», романи «Кінець вічності», «Самі боги», « Стальні печери», «Оголене серце». У своїх творах він показує, як земляни почали заселяти інші планети, навчилися спілкуватись з неземними істотами. Застерігає людство від грандіозних космічних катастроф. Автор закликає до розвитку не лише науки і техніки, а й самої людини, щоб вона сама визначала свою долю. У своїх висловлюваннях Азімов підкреслював важливість наукової фантастики:« …я  впевнений, що наукова фантастика – це одна із ланок, яка допомагає об’єднати людство»
      Помер письменник у 1996 році у Нью-Йорку.
Експрес – опитування «Так – ні»
1.     Айзек Азімов народився в Нью-Йорку
2.     Всесвітню славу принесли йому науково – фантастичні твори
3.     У 1941р здобув звання магістра хімії
4.     Читав лекції у  Львівському  університеті
5.     Перше оповідання письменника відразу ж надрукували у журналі
6.     Азімов мав 14 почесних наукових  ступенів різних університетів світу
7.     Журнал  «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті»
8.     За своє життя А. Азімов створив   понад  100 науково-фантастичних твори
9.     В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора.
10. Багато часу Айзек Азімов проводив у небі, так як понад усе любив літати
11. Письменник був домосідом
12. У своїх творах він  застерігає людство від грандіозних космічних катастроф.
Це цікаво!
        У 1964-му році, на Всесвітній виставці, знаменитий письменник-фантаст Айзек Азімов зробив прогноз розвитку технологій у 2014-му році. Передбачити майбутнє розвитку нашої цивілізації на 50 років вперед попросила фантаста газета The New York Times. Судячи з усього, багато що йому вдалося передбачити досить точно. А у нас з вами  вже є  можливість порівняти і оцінити точність передбачень Айзека Азімова.
Аудіокнига Айзек Азімов «Фах»
Поміркуйте!
1.Поясніть назву твору. На чому хотів наголосити письменник?
2.Яку роль в житті людини відіграє вибір фаху? Чому Азімова привабила тема фахової підготовки людини?
Завдання:
1.     Характеризувати  образ Джорджа Плейтена і Тревіліана
2.     Намалювати ілюстрації до твору
3.     Скласти  письмову розповідь на   тему:  « Якою я бачу школу майбутнього?»

Дистанційне навчання 6 - А, 6 - В

Тема уроку: Роздуми автора про иайбутнє людини та людства. Гуманістичний зміст оповідання - віра в перемогу людського розуму.


Літературний диктант.
1. Професія головного героя Лероя Кліві - ...
а) поштмейстер
б) космонавт поштоліта
в) дресирувальник
2. Кліві змушений був зробити посадку на планету З-М-22, тому що..
а) не залишилося пального
б) закінчився кисень
в) потрібно було роздати пошту
3. Тварина здивувала Кліві тим, що...
а) заговорила до Кліві
б) кричала не своїм голосом
в) не мала ані очей, ані вух
4. Звір, який нагадував вовка, був...
а) сірого кольору
б) чорного кольору
в) зеленого кольору
5. Щоб залишитися живим, Кліві довелося пройти через випробування...
а) фізичні та матеріальні
б) фізичні та духовні
в) фізичні та спортивні
6. Тварини виявляли своїх жертв за допомогою...
а) гіпнозу
б) телепатії
в) запаху
7. Пантера не напала на Кліві тому, що ...
а) думав про їжу
б) думав про дитинчат та тепле лігво
в) думав про поштмейстера
8. Після пантери Кліві зустрівся із скількома вовками?
а) двома
б) трьома
в) чотирма
9. Кліві, рятуючись від вовків, НЕ уявляв себе ...
а) птахом
б) змією
в) левом
10. Кліві, рятуючись одночасно від пантери та від вовків, уявляв себе
а) кущем
б) квіткою
в) деревом
11. Чим герой прогнав пантеру й вовків?
а) рушницею.
б) палицею.
в) смолоскипом.
12. Кліві врятували від ...
а) пожежі
б) дощу
в) землетрусу.
Ми продовжуємо з вами вивчати оповідання Роберта Шеклі «Запах думки», разом із героєм на нас чекають захопливі та небезпечні пригоди на далекій планеті. Сьогодні ми спробуємо збагнути, в чому полягає гуманістичний пафос оповідання «Запах думки», пройдемо усіма «білими плямами» тексту, «почуємо» голос самого автора та зрозуміємо його послання нам, читачам.
Поміркуйте…?
- Яким чином герою вдалося врятуватися від пантери? Виразно прочитайте цей епізод. У чому комізм ситуації? Чому автор зберігає гумор, зображуючи героя в такій небезпечній ситуації?
- Чому зранку Кліві здивувався тому, що живий? Як він оцінює свої шанси на виживання? Чи здається герой? Чому?
- Чому при зустрічі з чотирма вовками хитрість із прикиданням самкою не спрацювала? Як реагують тварини? Чому автор ставить героя перед новими труднощами?
- Чому герой уявив себе птахом? Що допомогло йому для створення «реального» образу? Поміркуйте, як у даному епізоді розкривається авторська думка щодо сили людського розуму та здатності нестандартно мислити?
- Чи випадково допомога надійшла тоді, коли Кліві переміг хижаків планети З-М-22?
- Чому поштмейстер нагадав герою пантеру своїм розгубленим виразом? Чому він не зрозумів того, що сталося з Кліві?
Завдання:
 Схарактеризуйте майбутнє, намальоване Р. Шеклі в творі? Яке місце в ньому займає Людина?

Дистанційне навчання 6 - А, 6 - В

Тема уроку: Роберт Шеклі "Запах думок". Утвердження сили людської думки у творі. Духовне і фізичне випробовування Кліві.


Фантастика стала помітним явищем сучасної культури. У потоці книг вражає велика кількість тем, сюжетів, цікавих припущень, сміливих передбачень; притягають відважні задуми, винахідливість, дотепність, вигадка. Кращі фантастичні твори пов'язані з проблемами, що хвилюють, учать осягати буття в його безмежному різноманітті. Фантастичні припущення - лише згусток того, з чим ми зустрічаємося сьогодні або можемо зіткнутися завтра. Сполучаючи воєдино можливе з неможливим, реальність з мрією, правдоподібність з вигадкою, письменники створюють уявні моделі небувалих життєвих ситуацій, примушують замислитися про серйозні речі, побачити звичне і буденне під новим кутом зору. Багато молодих людей захоплюються фантастичними творами. А як ви ставитесь до фантастичних творів?
Знайомство із життєвим і творчим шляхом Р.Шеклі.
- Роберт Шеклі народився 16 липня 1928 року в Нью-Йорку в районі Бруклін, а виріс у містечку Мейплвуд, штат Нью-Джерсі. Після закінчення середньої школи він їде в Каліфорнію:  пробує свої сили в якості розсильного, буфетника й навіть садівника. З 1946 по 1948 рік Шеклі служив в армії США в Кореї, де був редактор полкової газети.
Демобілізувавшись, повернувся в Нью-Йорк, де вступив до Нью-Йоркського університету, у 1951 році одержав ступінь бакалавра мистецтв. У наступні роки він продавав свої оповідання всім науково-фантастичним журналам, таким чином опубліковано кілька сотень його творів, причому більшість - у журналі «Galaxy».
У 1954 р. Шеклі отримує нагороду «Кращий дебют» - найвище звання найбільш перспективному молодому автору у фантастиці. Багато маститих колег по перу й критики визнавали Роберта Шеклі кращим фантастом 50 - 60-х рр..
Шеклі швидко завойовує визнання та популярність саме як майстер короткого оповідання. Однак продовження зоряного часу журнальної прози в США в 60-і завадила поява й масове поширення телебачення. З появою телевізорів укожному будинку тиражі журналів знизилися, багато журналів взагалі закрилися, і письменники короткої форми в більшості залишилися не при справах. Настає важкий період для авторів короткої прози.
Тоді Шеклі пробує себе у великих літературних формах, йдучи на це через вимоги літературного ринку. Його перу належать також декілька детективних оповідань, написані, в основному, під псевдонімами.
В останній період життя Роберт Шеклі жив у Портленді, штат Орегон. Іноді приїздив до Росії, оскільки там знаходилися основні його шанувальники.
В останні роки письменник жив на Ібіці. Шеклі пише небагато, майже не видається, живе скромно, хворіє, часто потребуючи матеріальної допомоги.
Пам'ятаючи про свою популярність у Росії й на Україні (куди він неодноразово приїжджав на запрошення в якості почесного гостя), в останні роки життя Роберт Шеклі розглядав можливість оселитися на чорноморському узбережжі - недорогому, теплому й романтичному місці, що сприяло б творчості. Однак цим планам не судилося збутися.
Навесні 2005 р. під час візиту на Україну на літературний конвент «Портал» стан здоров'я Шеклі внаслідок застуди, перенапруження та похилого віку різко погіршився, і він був госпіталізований. Шеклі не зміг знайти свою обов'язкову медичну страховку, не мав можливості сплатити лікування самостійно, і його борг у дорогій приватній клініці (10 тисяч доларів) був сплачений відомим українським політиком. Також був організований збір коштів, що допомогло йому в тяжкому стані повернутися в США під наглядом українських лікарів. На Україну за ним приїжджала його дочка Ганна.
Роберт Шеклі не зміг одужати й пішов з життя 9 грудня 2005 року в Покіпсі, штат Нью-Йорк, у лікарні, у віці 77 років  через два тижні після не надто вдало проведеної операції.
Аудіокнига Роберт Шеклі "Запах думок"
Завдання:
Уявіть, що Кліві на планеті зустрів ще і людей. Якими були ці люди? (Написати твір – роздум)

6 - А, 6 - В

Тема уроку: Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття головної ідеї твору.


Гра «Вірю - не вірю».
1. Чи вірите ви, що Р. Бредбері - англійський письменник фантаст?
2. Чи вірите ви, що події в оповіданні відбуваються 2161 року?
3. Чи вірите ви, що людей до міста вабили базар і свято?
4. Чи вірите ви, що люди вишукувалися в чергу о 6 годині ранку?
5. Чи вірите ви, що люди жили в мирі й злагоді?
6. Чи вірите ви, що люди мали гроші й все могли дозволити собі купити?
7. Чи вірите ви, що Том вперше бере участь у святі?
8. Чи вірите ви, що Том відмовився плювати на картину?
9. Чи вірите ви, що люди рвали портрет, наче голодні птахи?
10. Чи вірите ви, що Том вирвав клаптик з картини й заховав у кишеню?
11. Чи вірите ви, що Том повернувся додому опівночі?
12. Чи вірите ви, що хлопець побачив у себе на долоні обличчя Джоконди?
Наша подорож у майбутнє моторошним світом твору Р.Д. Бредбері триває, сьогодні ми пильно придивимося до образу головного героя — Тома, спробуємо зрозуміти, чому саме він привернув увагу автора та як в образі Тома розкривається головний задум письменника.
- Яким уперше ви побачили Тома?
Чому хлопчик прийшов на майдан, хоча й мучився питанням, навіщо всі стоять?

Цікаво знати!
1. Творчість Леонардо да Вінчі.
Леонардо да Вінчі - геніальний художник, видатний мислитель та інженер, невтомний дослідник матерії та явищ природи. Феномен Леонардо да Вінчі вражає не тільки розмахом і багатогранністю здійснених винаходів та витворів у різних сферах людської діяльності, але й атмосферою таємничості, народженої обставинами біографії художника, його способом самовираження в способах мислення, в науці, в мистецтві, в житті.
У всьому світі знають його картини «Дама з горностаєм», «Джоконда», «Мадонна Літта», «Благовіщення», «Таємна Вечеря». Роботи да Вінчі залишаються й тепер еталоном творчої майстерності. У багатьох з ім'ям Леонардо да Вінчі асоціюється справжнє мистецтво, обдарованість. Для його часів такі знання (анатомія, механізми) були просто фантастикою.
Крім усіх інших досягнень, да Вінчі віртуозно грав на лірі, писав байки та пісні.
Різні люди в її посмішці вбачили різні, часом протилежні риси, такі як гордість, ніжність, кокетство, жорстокість, скромність. А як ви сприймаєте її усмішку?
2. Картина Леонардо да Вінчі «Мона Ліза»
«Джоконда» - найвідоміша й найзагадковіша картина світового живопису, народжена пензлем геніального італьського художника епохи Ренесансу Леонардо да Вінчі. Ще одна назва цієї картини - «Мона Ліза», а повна назва звучить так «Портрет пані Лізи ді Джокондо». Виставлена в Луврі (Париж, Франція). На картині зображено портрет дружини шляхетного флорентійця Франческо ді Джокондо. У це полотно Леонардо вклав душу та всю свою віртуозну художню майстерність. Немає в світі іншої картини, яка була б так шанована і мала б таку ж популярність, як «Джоконда». Й тому не дивно, що з неї була зроблена найбільша кількість копій, які розійшлись по цілому світу.
Сам Леонардо да Вінчі цінував «Джоконду» найбільше зі своїх творінь. Коли на запрошення французького короля він покинув Італію та переїхав жити до Франції, то картину узяв із собою. Над її створенням Леонардо да Вінчі працював майже три роки (1503-1505).
Найзагадковішим елементом картини є знаменита посмішка Джоконди. Вона до сьогодні не дає спокою художникам та мистецтвознавцям, які використали тонни паперу в спробі пояснити, що могла б означати цікава, загадкова, ледь помітна посмішка шляхетної пані. Картина стала об'єктом поклоніння як шедевр світової класики.

Завдання: Продовжити історію Тома або описати події, зображені в оповіданні, очима Джоконди.




Дистанційне навчання 6, А, 6 - В

Тема уроку: Рей Дуглас Бредбері "Усмішка". Тривога й руйнування духовних цінностей в оповіданні "Усмішка".


Як досягти гармонії у світі? Над цим питанням задумува­лися мудреці, учені, письменники. Серед них і американський майстер слова Рей Дуглас Бредбері. Його називають «фантастом номер один». Саме фантастика допомагає йому краще зрозуміти людину, її земні проблеми. Він автор близько 800 літературних творів мало не всіх відомих жанрів.
Рей Дуглас Бредбері народився 1920 року у тихому малень­кому містечкові Вокігані (штат Іллінойс).
Незабаром батьки його переїхали до Каліфорнії з метою знай­ти роботу. Саме там, на околиці величезного Лос-Анджелеса, юний Бредбері закінчив школу. Далі вчитися хлопець не мав змоги, адже змушений був заробляти на життя. Його універси­тетом стали книги, які він любив і багато читав. У 1938 році з'являється перше оповідання Бредбері, але успіх приходить до нього лише через 12 років, коли побачи­ли світ «Марсіанські хроніки». Серед найбільш відомих його творів — роман «45° за Фаренгейтом», оповідання «Кульбабове вино», «Здрастуй і прощай», «Пахощі сарсапарелі», «І загримів грім», «Суничне віконце», «Третя експедиція» та багато інших.
Бредбері — письменник-гуманіст. Його хвилюють проблеми Добра і Зла, він вірить у людину, її духовність.
На сторінках своїх творів письменник прагне розгадати загад­ку життя, котре сприймає як найбільше диво. На його думку, воно «таке ж таємниче, як і смерть. ... Протягом двох тисячоліть філософи так і не змогли розгадати його».
Літературознавці вважають Бредбері неперевершеним май­стром стилю. Сам письменник говорить, що стиль — це правда, а правда — це також біблійна простота. Як автор, він правдивий у своєму бажанні достукатися до людських сердець, змусити їх замислитися над життям, щоб прийти до загальної гармонії. Творчість Бредбері пронизує тривога за долю людства. Один із таких творів — «Усмішка».


Аудіокника "Усмішка"


Завдання:
1. Переказувати зміст новели «Усмішка».

2. Дібрати цитати до характеристики образу Тома.

Дистанційне навчання 11- Б

Тема уроку: Найвидатніші здобутки світової літератури доби античності, Середньовіччя, Відродження, XVІІ, XVІІІ ст., а також  XІX ст.


«Література – це прихована енергія, що живить повсякденне буття»
                                                                                              Г.Маркес

 «Серед найрізноманітнішого приладдя, потрібного людині для життя, книжка найдивовижніше. Решта є, сказати б, продовженням органів її тіла. Мікроскоп і телескоп с певною мі­рою є продовженням функції ока. телефон - голосу; орало і меч -  це своєрідне продовження руки. Книжка ж - це дещо відмінне: вона виступає як продовження людської уяви та пам'яті»,— писав відомий аргентинський письменник, один із основоположників по­стмодернізму  Хорхе Луїс Борхес. Про книгу найдавніших часів та її творців поговоримо сьогодні на уроці.
Літературний диктант
I) Назвіть три найдавніші книги, у яких закладені основи релі­гійних віровчень і які є моральними кодексами народів, що їх створили, джерелом натхнення для багатьох митців наступних поколінь.
2) Вихідною основою європейських літератур є...
3) Автор «Іліади» та «Одіссеї».
4) Осуд війни та її жорстокості, співчуття людському горю, повага до людини, поетизація її героїзму та подвигу - пе основні дум­ки...
5) В «Одіссеї» поєднуються елементи
6) Найвідоміша давньогрецька поетеса.
7) Автор трагедії «Прометей закутий».
8) Поетизація римської доблесті, патріотичного служіння дер­жаві, величі Риму як провідної настанови й основного пафосу, присутні в поемі.
9)Найвідоміший твір римського поета Овідія Назона…
10) Кого чи що оспівує Вільям Вордсворт у сонеті «До прекрасно­го»?
II) Що є джерелом сюжетів, тем, образів і мотивів античної літера­тури?
12) Що лежить в основі тематики й проблематики античної літера­тури?

Інтерактивна вправа  (Визначити головні ознаки раннього, високого і пізнього Відродження в літературі. Записати ці ознаки у зошити)
♦ Великі наукові та географічні відкриття;
♦ створення національних держав, розвиток світової торгівлі;
♦ формування літературних мов нації;
♦ відродження античної спадщини;
♦ виникнення нової свідомості — гуманізму;
♦ ідеал людини — усебічно розвинена особистість;
♦ у центрі уваги літератури й мистецтва — людина, її внутрішній світ
(в античності — людина і її зовнішній світ).

Інтерактивна вправа
(поєднайте письменників з назвами їхніх творів.)

1) П. Кальдерон
а) «Міщанин-шляхтич»
2) Ж. Б. Мольєр
б) «Простак»
3) Вольтер
в) «Життя це сон»
4)Й. В. Ґете
г) «Крихітка Цахес...»
5) Й. К. Ф. Шиллер
д) «Фауст»
6) Е. Т. А. Гофман
ж) «Вільгельм Телль»

Завдання: підготувати розповідь про літера­турний твір, що справив найсильніше враження.